Što je svjetlosno zagađenje?


svjetlosno zagadjenjeSvjetlosno zagađenje (eng. “light pollution”) je svaka nepotrebna, nekorisna emisija svjetlosti u prostor izvan zone koju je potrebno osvijetliti (ceste, ulice, trga, reklama, spomenika..), do koje dolazi zbog uporabe neekoloških rasvjetnih tijela, većinom još i nepravilno postavljenih.
Noću, iznad horizonta, manjih i većih naselja uzdižu se prave “gljive” narančasto-bijelo-žute boje svjetlosti javne i druge rasvjete koju neekološki, nekontrolirano, štetno i beskorisno prema horizontu, odnosno prema nebu isijavaju neekološka rasvjetna tijela. Tako dolazi do poosvijetljenja prirodnog noćnog fona neba, nestanka zvijezda, odnosno nestanka noći.

Uzročnici svjetlosnog zagađenja

Neekološka rasvjetna tijela su sva ona rasvjetna tijela kod kojih je plexi/staklena kugla ili polukugla, “izbačena” van kućišta rasvjetnog tijela, neovisno o njenom položaju u odnosu na samo kućište rasvjetnog tijela. Ukoliko je rasvjetno tijelo postavljeno pod kutom (nepravilno!) u odnosu naspram horizonta dolazi do isijavanja svjetlosti prema horizontu, odnosno prema nebu, što uzrokuje svjetlosno zagađenje. Suprotnom u našim krajevima uvriježenom načinu postavljanja rasvjetnih tijela pod kutom od 30° ili više u odnosu naspram horizonta (zbog potreba “boljeg” osvjetljenja) valja istaknuti kako se kvalitetna osvijetljenost postiže isključivo uporabom odgovarajuće projektiranih reflektora (ekoloških) rasvjetnih tijela, horizontalno postavljenih naspram horizonta.

Ekonomske posljedice

Ekonomska računica je transparentna. Zbog neekološke rasvjete štetno i bespotrebno se gubi 30-85% električne energije namijenjene noćnoj, umjetnoj, rasvjeti. Tako visok postotak neučinkovitosti rezultat je za uzbunu i smišljanje rješenja problema.

Ekološka LED rasvjetna tijela, koja predstavljaju rješenje problema svjetlosnog zagađenja, Ekološka rasvjetna tijela troše znatno manje električne energije od neekoloških. LED Ekološka rasvjetna tijela upotrebljavaju LED dijode visoke energetske učinkovitosti. Čest je slučaj da se u LED ekološke armature ugrađuju žarulje od 40 pa do 200W, a koje mijenjaju neučinkovite, neekološke armature sa žaruljama od po 250 sve do 1000W! Ekološka rasvjetna tijela ne zahtijevaju nikakove alate, opremu ili specijalne postupke, alate ili uređaje za postavljanje i održavanje! Troškovi eksploatacije LED ekoloških rasvjetnih tijela znatno su niži od takovih troškova kod neekoloških rasvjetnih tijela. Ulazak Hrvatske u EU primorati će nas na poštovanje rigoroznih zakona o svjetlosnom zagađenju, pa je danas kupljeno i postavljeno neekološko rasvjetno tijelo – zapravo neodgovorno poslovanje odgovornih!

Biološke posljedice

Životni ciklusi cjelokupnog biljnog i životinjskog svijeta, uključivo i čovjeka, prilagođeni su dnevnim izmjenama dana i noći. Nesmetana, jasna, izmjena dana i noći temeljna je odrednica čitavog ekosustava. Zbog svjetlosnog zagađenja (nestanka noći) ugrožena je ta okosnica ekosustava kakvog danas poznajemo, sa mnogobrojnim negativnim implikacijama.

Danas više od 95% Europljana živi u područjima gdje je prirodni fon noćnog neba posvijetljen za četiri ili više puta. Prave “svjetlosne kupole”, reflektori usmjereni u nebo ili prema horizontu (livade, šume..) devastirajuće djeluju na populacije ptica, kornjača, šišmiša, krijesnica. Biljke i životinje ne mogu više odrediti kada je pravo vrijeme za hranjenje, odmaranje, razmnožavanje… Takvo stanje dovodi do katastrofe.

I sami smo svjedoci izumiranja čitavih vrsta! U školskim udžbenicima još se uvijek spominju – krijesnice, ali današnja djeca zapravo ne znaju kakove su to životinje. Nikada ih nisu vidjeli, istrijebilo ih je svjetlosno zagađenje. Učestali su primjeri kada se čitava jata ptica na migracijama spuštaju na kriva područja, zbunjena lažnim svjetlima velegrada, aerodroma, raskrižja umirući tako zbog nedostatka hrane u neprihvatljivom ambijentu, ili pak izumiranja kornjača svjetlima namamljenih na negostoljubive plaže.

U našem kraju, na prostoru staroga grada – Dvigrada, za samo godinu dana nestala je čitava tamošnja populacija rijetke i u čitavoj Europi zaštićena i rijetka vrsta šišmiša Nocytilus Nocitula.

Istrijebila ju je neekološka bestijalno-nakaradna rasvjeta čvorišta istarskog ipsilona Kanfanar koja se nalazi u blizini. Čovjek je tim činom na posebno težak i nepotreban način mučio (izgladnjivanjem) nesretne životinje, koje su uginule u patnji i mukama. Konkretna dokumentacija o ovom predmetu je upravo u fazi kompletiranja dokaza i vještačenja, nakon čega će protiv odgovornih biti podnošene odgovarajuće kaznene prijave i pokrenute građanske parnice. O svemu biti će izviještene i UN.

Nažalost takovih i sličnih primjera devastacije nalazimo nemali broj. Nestankom noći, postavlja se pitanje što je sa svim onim noćnim životinjama?

Nova istraživanja nedvosmisleno dokazuju kako život i rad na područjima izloženim povećanom svjetlosnom zagađenju negativno djeluje na produktivnost i zdravlje ljudi. Dokazano je negativno djelovanje svjetlosnog zagađenja na povećani broj kardio-vaskularnih, te kancerogenih oboljenja, kao i psihičkih oboljenja. Po svemu sudeći, prave nas posljedice tek očekuju.

Rapidno povećanje nivoa svjetlosnog zagađenja u proteklom desetljeću, nova saznanja o pogubnosti istog teme su kongresa liječnika, sociologa, psihologa, biologa, svjetlotehničara. Kaže se da je svjetlost izvor života kakovog danas poznajemo. Svjetlost, nepravilno upotrijebljena, pretvara se u hladnokrvnog ubojicu sa dječjim licem.

Kada slijedeći puta pogledate u neekološko rasvjetno tijelo, imajte na umu koliko je zbog te armature nastradalo biljaka, životinja.. Ponekad se u plexi/staklenoj polukugli takovih armatura i golim okom opažaju cijela jata, sa stotinama ili i tisućama raznih uginulih (nedužnih) kukaca. Pravilna uporaba, isključivo ekoloških rasvjetnih tijela, omogućava harmoničan odnos između civilizacijske potrebe i očuvanja okoliša.

Igor Jagnić- direktor tvrtke Atropa